niedziela, 7 lutego 2016

Alergia na zimno zwiększa szanse zachorowania na SM. Geografia w stwardnieniu rozsianym - część V.

Ilustracją do dzisiejszego posta pozostaną dwie mapy pokazane w poprzednim wpisie. Pierwsza pokazuje rozkład zachorowalności na stwardnienie rozsiane w zależności od miejsca zamieszkania w wieku 15 lat osób, które później zachorowały na SM. Od wielu lat wiadomo, że ryzyko zachorowania związane jest z miejscem przebywania danej osoby w wieku 15 lat. Przyczyny tego są nieznane, choć moim zdaniem wynikają z utrwalania w tym wieku na całe życie ekspresji genów związanych z rytmem dobowym (ustala się indywidualny osobniczy rytm dobowy).Analizując mapę zachorowalności na SM w USA doszedłem do wniosku, że ryzyko powiązane jest ze skróceniem nocy (fazy ciemnej organizmu), a właściwie wcześniejszym wschodem słońca w danym miejscu (sztuczne światło pozwala przedłużyć początek fazy ciemnej w dowolny sposób). Wiążę to z krótszym czasem wydzielania melatoniny przez szyszynkę mózgową. Od proponowanego przeze mnie modelu odbiegają tereny górzyste i wyżynne w USA, gdzie zachorowań jest więcej niż teoretycznie powinno być. Przytoczyłem w poprzednim poście badanie wykazujące istnienie uczulenia na zimno u 1/4 populacji ludzkiej skutkujące wydzielaniem histaminy. Dotarłem do badań wykazujących wpływ histaminy na działanie rytmu dobowego u ludzi. Polega ono na tym, że histamina opóźnia początek subiektywnej nocy (wydzielanie hormonów fazy ciemnej zaczyna się później niż z nastaniem ciemności) i przyspiesza jej koniec (kończy się przed rzeczywistym wschodem słońca). Reasumując - wydziela się mniej melatoniny niż teoretycznie powinno.
Pojawia się pytanie - czy histamina w sposób istotny szkodzi w okresie kiedy już zachorujemy? Na razie tego nie wiem. Wygląda jednak na to, że zwiększa ryzyko późniejszego zachorowania na SM u piętnastolatków. Nasuwa się oczywiste pytanie - co z wpływem innych alergii u piętnastolatków na późniejsze zachorowanie? Jeżeli moje powyższe przypuszczenia są prawdziwe, to każda alergia w wieku piętnastu lat zwiększa to ryzyko. Przynajmniej nieleczona.

9 komentarzy:

  1. Hm, ja natomiast dalej nie rozumiem tego fenomenu wrazliwosci juz chorych na goraco/swiatlo. Wczoraj bylem przez ok 45 min w jednym dosc mocno oswietlonym pomieszczeniu, 1.5h pozniej napad zmeczenia, oslabienia itd.

    Inni chorzy (nie tylko na SM ale np RZS) rowniez gorzej sie czuja np w lecie. Zastanawiam sie czy to moze miec np zwiazek z naczyniami krwionosnymi, ktore poszerzaja sie w takich warunkach?

    Niektorym chorym udaje sie pozbyc tego dokuczliwego objawu, ale z moich obserwacji wynika, ze prawie zawsze jest to po przejsciu na diete wegetarianska (np http://recepta.tv/blog/2014/09/09/jak-zbyszek-poradzil-sobie-z-sm/).

    P.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadwrażliwość na światło spowodowana jest prawdopodobnie patologicznymi zmianami w siatkówce oka. U chorych na SM jest zbyt cienka warstwa komórek zwojowych siatkówki (RGCs). Efektem wydzielania przez RGCs zbyt małej ilości fotobarwnika- melanopsyny - jest nieprawidłowa praca mięśni sterujących źrenicą (jest zbyt szeroko rozwarta w stosunku do ilości światła). U osób z jednostronnymi objawami SM występuje wówczas tzw. anizokoria (różne rozmiary żrenic przy tym samym świetle)..

      Usuń
  2. Niedawno trafilem na:

    https://www.wspolnyprojekt.pl/pl/projekty/choroby-autoimmunologiczne-innowacyjny-sposob-profilaktyki-i-leczenia

    Ktos wzial na cel zelazo odkladajace sie w tkankach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio trafilem na to:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Vitiligo

    Choroby skory o podlozu (podobno) autoimmunologicznym.
    Pewnie sa jakies analogie do SM. Tu zawodza komorki produkujace melanine.
    Aha - uwaga, skora chorych na bielactwo swieci w UV, leczenie zreszta tez odbywa sie poprzez naswietlanie UV, moze mozna podobnie podejsc do SM?

    Pawel

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy artykul poruszajacy temat wplywu pracy na zmiany (a wiec nocy), melatoniny na rozwoj MS:
    https://overcomingms.org/wp-content/uploads/shift-work-ms-1.pdf

    OdpowiedzUsuń
  5. a może wspomagać się melatoniną przed snem

    OdpowiedzUsuń
  6. BORELIOZA, NEUROBORELIOZA + KOINFEKCJE

    A

    STWARDNIENIE ROZSIANE, STWARDNIENIE ZANIKOWE BOCZNE, PARKINSON, ALZHEIMER, CHOROBY UKŁADU KRWIONOŚNEGO, PROBLEMY ZE SNEM, CHOROBY OCZU, ITP.


    KORELACJA?

    OdpowiedzUsuń
  7. Anizokaria wystepuje rowniez w chorobach autoimmunologicznych w tym i w Boreliozie. Jesli pod wplywem promieni slonecznych dzieje sie zle(zmeczenie,uderzenia goraca, zadyszka itp etc) - podejrzewalbym wirusa EBV... PS Lukasz K. choroby ukl.krwionosnego to typowa Bartonella chociaz borelioza napewno tez ma pewien wplyw(cytokiny prozapalne/wirulencja bakteri itp.etc).

    OdpowiedzUsuń
  8. PS: przeczytalem calego bloga - milo bylo i do zobaczenia za rok(tak rzadko piszesz ze obstawiam ze cokolwiek do poczytania bedzie dopiero za kilka miesiecy). W niektorych przypadkach podzielilem sie swoja wiedza i niekiedy podpowiedziami - pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń