poniedziałek, 4 czerwca 2012

Dieta, a tlenek azotu u chorych na SM

Półproduktem do wytwarzania w organizmie tlenku azotu jest arginina. Jest to aminokwas endogenny (wytwarzany przez sam organizm). Może być również dostarczana z pożywieniem jako L-arginina (wraz z wiekiem produkcja jej przez organizm maleje i musi być dostarczana z zewnątrz). Skoro nadmiar tlenku azotu wytwarzany przez śródbłonek naczyniowy jest szkodliwy, naturalne wydawać by się mogło zalecenie ograniczenia spożycia pokarmu zawierającego L-argininę. Mniej tlenku azotu powinno równać się mniejszej ilości szkód w organizmie. Ponieważ większość wrednych chorób jest dość przewrotna, jest akurat dokładnie odwrotnie. W organizmie, w którym brakuje argininy, zamiast tlenku azotu produkowany jest hiperszkodliwy anionorodnik nadtlenkowy (wolny rodnik w czystej postaci) uszkadzający ściany naczyń krwionośnych i wszystko wokół, czyli zapewne i mielinę na komórkach mózgu. Dodatkowo wchodzi w reakcję z tlenkiem azotu i dodatkowo ogranicza jego ilość. Dlatego niestety nie można dopuścić do braku argininy w organizmie. Jej zużycie jest bardzo duże, bo chorzy na stwardnienie rozsiane produkują dużo więcej tlenku azotu niż zdrowi ludzie. Podobnie zresztą jest w autyzmie i Alzheimerze. Arginina występuje w dużej ilości produktów. Szczególnie bogate są orzechy i żółtka jaj. Tabletek nie polecam, bo jest sporo sprzecznych wyników badań (niektóre pokazują szkodliwość suplementacji).
Inną substancją mogącą pomóc w walce z SM jest glutation. Jest to związek syntetyzowany przez wątrobę, którego zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników. Co ważne nie da się go dostarczyć w formie tabletek (choć takie są na rynku), bo jest trawiony w żołądku. Lepszym rozwiązaniem jest dieta bogata w jaja i kazeinę z mleka (czyli mleko i sery).
Na koniec sok z granatów - obniża ciśnienie i wyłapuje wolne rodniki z krwiobiegu.
Z pewnością najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie przez osoby chore (80% to kobiety) diet odchudzających. Wydaje mi się, że warto mieć kilka kilo więcej i kilka dziur mniej w mózgu.

5 komentarzy:

  1. Witam, czy Proargi 9 Plus (komplekser z argininą, http://synergyclub.pl ) może być przydatny w walce z SM? Moja znajoma twierdzi, że stan jej brata, zwłaszcza samopoczucie, jest wyraźnie lepszy, odkąd przyjmuje ten preparat. Ciekawa jestem, czy sa inne osoby z podobnym doswiadczeniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest człowiek, który bierze 6 saszetek proargi 9 plus na dobę i podobno nie ma rzutów choroby. Nie znam go osobiście, ale trzeba na FB poszukać.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Glutation w postaci suplementacji ma bardzo wysoka przyswajalnosc jesli jest w formie liposomalnej (niestety drogi). Kazeine to bym akurat odradzal - dosc mocno zwieksza stany zapalne ....

    OdpowiedzUsuń
  4. Glutation w postaci suplementacji ma bardzo wysoka przyswajalnosc jesli jest w formie liposomalnej (niestety drogi). Kazeine to bym akurat odradzal - dosc mocno zwieksza stany zapalne ....

    OdpowiedzUsuń