czwartek, 5 lipca 2012

Rodzaje stwardnienia rozsianego, czyli prosta odpowiedź na trudne pytanie

Nie wiem dlaczego nikt do tej pory nie spróbował odpowiedzieć na pytanie - dlaczego stwardnienie rozsiane postępuje zwykle dwoma różnymi drogami jednocześnie. Powolny postęp objawów przeplatany jest zwykle bardziej lub mniej ostrymi rzutami. Jak wynika z moich doświadczeń i przemyśleń, są to dwa różnie przebiegające procesy dające taki sam efekt - demielinizację mózgu. Ich mieszanka u poszczególnych chorych może być różna i dawać w efekcie różne odmiany choroby. Poniżej przedstawiam procesy przebiegające u poszczególnych SM-owców. O rodzaju SM decyduje rodzaj zaburzeń krążenia w mózgu - jego zwolnienie w pewnych obszarach, przyspieszenie lub mieszanka obu jednocześnie.
1. Postać pierwotnie postępująca SM
Na tę postać zapadają osoby po 40-tce (zwykle nawet po 50-tym roku życia).Co ciekawe, jest to jedyna odmiana będąca domeną mężczyzn. Objawy stopniowo się nasilają prowadząc do narastającej niepełnosprawności. Według mnie jedynym problemem występującym u tych chorych jest zbyt szybki przepływ krwi w naczyniach mózgu, spowodowany zmianami starczymi typu miażdżycowego. Kobiety chorują rzadziej, ponieważ zmiany miażdżycowe zachodzą u nich dopiero po menopauzie. Zwężające się wskutek procesów starczych naczynia krwionośne wymuszają szybszą prędkość przepływu krwi. Przyspieszenie obiegu krwi powoduje nadmierną produkcję (przez śródbłonek naczyniowy) cząstek o charakterze wolnych rodników (tlenku azotu i anionorodnika ponadtlenkowego). Cząstki te przenikają przez ścianki naczyń (niszcząc je przy okazji) i atakują tkankę mózgową, zaburzając impulsy nerwowe, niszcząc mielinę i powodując stan zapalny z udziałem komórek odpornościowych (w tym makrofagów dodatkowo niszczących mielinę wytwarzanym przez siebie tlenkiem azotu). U tych chorych nie ma problemu z drastycznym zwolnieniem przepływu krwi wywołującym stan zapalny naczyń włosowatych. Choroba nie atakuje tych osób wcześniej, bo ich krążenie i produkcja wolnych rodników jest w młodszym wieku na granicy zachorowania (tzn. poniżej), a zdolności regeneracyjne (naprawa śródbłonka) dostateczne. 
2. Postać rzutowo-remisyjna i postać wtórnie-postępująca SM
Są to wg mnie odmiany stwardnienie rozsianego będące mieszanką dwóch procesów - powstawania stanów zapalnych wskutek stężenia naczyń włosowatych (spowodowanego nadmiernym zwolnieniem przepływu krwi) w pewnych rejonach mózgu (zwykle słabiej unaczyniona i przytkana lewa półkula) oraz nadmiernej produkcji tlenku azotu i anionorodnika ponadtlenkowego w naczyniach z przyspieszonym tempem przepływu krwi w pozostałych obszarach mózgu (również stan zapalny mieliny). Stopniowe przejście pierwszej postaci w drugą spowodowane jest dwoma czynnikami związanymi ze zmianami starczymi - stopniowym osłabieniem zdolności regeneracji śródbłonka (w tym odkładaniem coraz większych ilości nieprzepuszczalnej fibryny na ścianach naczyń) oraz zmianami miażdżycowymi (również narastającymi). Wydaje mi się, że gwałtowne pogorszenie stanu sprawności występuje zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Mają one cieńsze naczynia i w tym wieku gwałtownie tracą ochronę hormonalną przed miażdżycą. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze udrożnienie niesprawnych naczyń zabiegiem balonowania leczącym CCSVI. Po menopauzie jest po prostu zbyt późno.
3. Łagodna postać SM
W tej formie choroby występują tylko rzuty i nie ma objawów pogarszania stanu pomiędzy rzutami. Prawdopodobnie problemem jest tu tylko fakt występowania stanów zapalnych naczyń włosowatych związanych ze zwolnieniem przepływu (pułapka leukocytarna). Mimo zwolnienia krążenia w pewnych obszarach mózgu, prędkość w pozostałych, chociaż zwiększona, mieści się w normie. Nie powoduje nadmiernej ilości produkcji tlenku azotu i anionorodnika ponadtlenkowego. Prawdopodobnie osoby te mają bardzo duże przekroje naczyń mózgowych, a krążenie oboczne nie daje wstecznego przepływu (odwrócenia kierunku) powodującego przyspieszenie obiegu krwi i produkcję tlenku azotu i anionorodnika ponadtlenkowego (krew płynąca z żyły do tętnicy musi przyspieszyć kilka razy wskutek róznicy przekrojów - z całą pewnością powoduje to zwiększoną produkcję tych cząstek przez śródbłonek tętniczy). Wydaje się, że odmiana ta może występować u osób mających tendencję do mikrozatorowości (powstawania mikro-zakrzepów) i tym samym czasowego pogorszenia krążenia mózgowego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz