niedziela, 19 lutego 2012

Jak zrzucić kilka kilogramów bez wysiłku i wyrzeczeń?

Znam przypadki osób, którym wykonując ciężką pracę w fitnessklubie i dokonując dziesiątek wyrzeczeń w swojej diecie, udało się schudnąć nawet 25 kg w ciągu kilku miesięcy. Problemem tej kuracji odchudzającej jest to, że powrót do starego trybu życia powoduje dosyć szybki powrót zrzuconych kilogramów. Poza tym na taki zryw stać tylko jednostki, a jak wiadomo generalnie ludzie mają dosyć słabą silną wolę.
Czy można nie katując się na siłowni i nie odmawiając sobie słodkich przyjemności schudnąć przynajmniej o kilka kilogramów? Okazuje się, że można i to na stałe.
Każdy osiłek z siłowni wie, że jedną grupę mięśniową kształtuje się w odróżnieniu od pozostałych w kuchni. Tą grupą są mięśnie brzucha. Ma je każdy z nas, natomiast większość ma je pod warstwą tłuszczu.  Kratka na brzuchu nie bierze się wbrew pozorom z wykonywania setek „brzuszków”, a z odpowiedniej diety. Jaka to dieta?
Tłuszcz, którym jesteśmy mniej lub bardziej  „oblani” nie bierze się jak sądzą niektórzy z tłustej karkówki zjadanej na obiad ani masła z kanapki. Tłuszcz ten powstaje w wątrobie z przerobu cukru, a w większości tylko z jednego rodzaju cukru – fruktozy. Cukier stołowy to nic innego jak połączona słabym wiązaniem cząsteczka glukozy i cząsteczka fruktozy. W tej odmianie występuje również w owocach, w przetworzonych produktach spożywczych i w zasadzie wszędzie poza kroplówkami w szpitalu (swoją drogą czy ktoś spotkał kogokolwiek, kto utył w szpitalu leżąc pod kroplówkami pełnymi czystej glukozy?).
Praktycznie cała glukoza zużywana jest do wytwarzania energii w komórkach, albo magazynowania jej w postaci glikogenu w wątrobie. Nadmiar glukozy w organizmie ponad potrzebną do tego celu ilość powoduje wytwarzanie leptyny, która działając na przysadkę mózgową daje uczucie sytości. Kiedy czujemy się przesłodzeni po zjedzeniu tortu, to właśnie leptyna daje sygnał do odwrotu. Inaczej mówiąc, zwiększenie spożycia glukozy ponad potrzeby organizmu jest mało prawdopodobne.
Fruktoza w całości przerabiana jest w wątrobie i praktycznie w całości na tłuszcze. Sygnału sytości nie daje żaden poziom fruktozy, bo trzustka na fruktozę nie reaguje i nie wytwarza insuliny działającej na wytwarzanie leptyny mogące dać sygnał STOP naszemu poczuciu łaknienia.
Tak doszliśmy do tego co trzeba zmienić w naszym żywieniu, żeby się dosyć szybko odchudzić. Należy zamienić fruktozę na glukozę. Wyrzucić cukier stołowy, miód, zakupić w to miejsce glukozę i używać do wszystkiego, do czego wcześniej używaliśmy cukru, dokładnie w tej samej ilości . Do słodzenia herbaty, kawy, wypieku ciast, przygotowywania deserów, dżemów. Glukoza jest nieznacznie mniej słodka od sacharozy (cukru stołowego), ale nie należy zwiększać jej ilości z tego powodu (jakieś wyrzeczenia muszą przecież być!). Bilans pochłanianych kalorii nie powinien się zwiększać. Należy też unikać wszelkich przetworzonych produktów żywnościowych – syrop fruktozowo-glukozowy jest dodawany praktycznie do wszystkiego w przemyśle spożywczym (znamy te słodkie bułki z McDonalds), nawet niekoniecznie wyglądającego na coś z dodatkiem cukru (np. pizza mrożona). Nie przesadzać z owocami, zwłaszcza słodkimi (poniżej tabela zawartości cukru w owocach).
Tyle powinno wystarczyć do pozbycia się wałeczków na biodrach i nadmiaru tłuszczu z brzucha. Poza tym nieobciążona wątroba odwdzięczy się wam poczuciem lekkości. Spadnie też poziom zakwaszenia organizmu. Jeśli ktoś chce czegoś więcej, powinien przyspieszyć metabolizm, czyli tempo procesów przebiegających w organizmie. W tym celu należałoby jednak trochę się ruszać i codziennie odbywać przynajmniej półgodzinny spacer (lub zakupy w dużym domu handlowym), ale leniwi i tu mogą trochę oszukać swój organizm. W tym celu należy zakupić w aptece tabletki acardu lub polocardu, czyli małe tabletki aspiryny i spożywać po jednej każdego dnia (tylko ci ze zdrowym żoładkiem). Aspiryna rozrzedza krew i powoduje lepsze jej krążenie w organizmie, co daje efekt w postaci przyspieszenia metabolizmu. Przy okazji zmniejszycie ryzyko zawału, udaru mózgu, zatoru płuc i nowotworów o dobre 50%.
Spieszcie się z tą kratką na brzuchu, wakacje blisko!
rodzaj owocu
wielkość
ilość fruktozy
cytryna
1 średnia
0,6
Limona
1 średnia
0
passiflora
1 średnia
0,9
suszona śliwka
1 średnia
1,2
morela
1 średnia
1,3
guava
1 średnia
2,2
żurawina
filiżanka
0,7
kantalupa (melon)
1/8 średniej wielkości
2,8
maliny
filiżanka
3.0
kiwi
1 średni
3,4
jezyny
1 filiżanka
3,5
wiśnie
1 filiżanka
4,0
czereśnie
10 sztuk
3,8
truskawki
1 filiżanaka
3,8
Grapefruit różowy lub czerwony
1/2 średniego
4,3
mandarynka
1 średnia
4,8
nektaryna
1 średnia
5,4
brzoskwinia
1 średnia
5,9
pomarańcz
1 średnia
6,1
papaya
1/2 średniej
6,3
Honeydew (melon)
1/8 średniej wielkości
6,7
banan
1 średni
7,1
borówki
1 filiżanka
7,4
daktyl
1 średni
7,7
jakbłko
1 średnie
9,5
persymona
1 średnia
10,6
arbuz
1/16 średniego
11,3
gruszka
1 średnia
11,8
rodzynki
1/4 filiżanki
12,3
winogrona bez pestek (zielone lub czerwone)
1 filiżanka
12,4
mango
1/2 średniego
16,2
morele suszone
1 filiżanka
16,4
figi suczone
1 filiżanka
23,0


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz