Nie planowałem szybkiej kontynuacji tego wątku, ale jednak stało się inaczej. Szukałem kilka dni temu w internecie informacji o znanych chorobach naczyniowych związanych z kręgami szyjnymi. I znalazłem coś ciekawego, a nawet więcej niż się spodziewałem.
Zespół kręgowo-podstawny (in. niewydolność kręgowo-podstawna). Jest to zespół objawów wywołany niedokrwieniem tylnego dołu czaszki, spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego uciskającego i zwężającego tętnicę kręgową. Objawy mogą nasilać się w określonych położeniach i ruchach głowy. Objawy: zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia czucia i ruchów, zaburzenia słuchu, wzroku, chromanie przestankowe kończyn (utykanie jednostronne jak w SM).
Skoro tętnica kręgowa biegnie w całym (lub prawie całym) kręgosłupie szyjnym wraz z żyłą kręgową i ucisk powodowany przez zmiany kostne uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi przez tętnicę, to w jeszcze większym stopniu musi blokować przepływ krwi w żyle (moim zdaniem prawdopodobnie całkowicie okresowo ją zamyka). Po pierwsze żyła pracuje na dużo mniejszym ciśnieniu niż tętnica, czyli tętnica skutecznie walczy o wolne miejsce w kręgosłupie. Po drugie tętnica jest w zasadzie sprężystym mięśniem wyścielonym śródbłonkiem. Żyła przypomina raczej foliowy flak, łatwo odkształcający się. Logicznie możliwy jest stan pośredni, pomiędzy zespołem kręgowo-podstawnym, a stanem prawidłowym, kiedy deformacje kręgosłupa są na tyle małe, że przepływy tętnicze są w normie, a na tyle znaczne, że brakuje przestrzeni dla prawidłowego krążenia żylnego. Chyba już zorientowaliście się, że objawy SM są dosyć podobne do ZKP. Przypadków takich (małych deformacji) musi być nieporównywalnie więcej niż dużych. Czyli na jakieś każde kilkadziesiąt przypadków przypada jeden poważniejszy dający objawy ZKP.
Nie ma chyba terminu dla opisanego wyżej zjawiska - podkradania tętniczo-żylnego, więc zrobię coś dla nauki i oficjalnie termin ten wprowadzam ;-).
Jeżeli już o podkradaniu mowa, to pora na obiecane na początku "coś więcej". Chorobą dającą identyczne objawy jak zespól kręgowo-podstawny, jest zespół podkradania tętnicy podobojczykowej. Niedrożna lub zwężona w początkowym odcinku tętnica podobojczykowa powoduje odwrócenie przepływu krwi (wskutek małego ciśnienia w naczyniu) w tej tętnicy i podkradanie krwi z tętnicy kręgowej (czyli odwrócenie kierunku przepływu w tętnicy kręgowej) skutkujące niedokrwieniem okolic móżdżku. Możliwe są dwa stopnie zespołu podkradania - pełny i niepełny. Pełny - obecność tylko przepływu wstecznego. Niepełny stopnia pierwszego - opóźniony napływ krwi+chwilowy przepływ wsteczny (refluks). Niepełny stopnia drugiego - różnej długości fala zwrotna (refluks) i dwufazowy przepływ.
Opis zespołu podkradania bezpośrednio przypomina moje poglądy na krążenie krwi w mózgach SM-owców. Moja hipoteza została stworzona jako potencjalnie możliwy teoretyczny proces zachodzący w organizmie chorych wynikająca z moich przemyśleń. Jak widać, procesy takie zachodzą w organizmach i są w medycynie opisane. Problemem jest brak zwracania uwagi przez medycynę na problemy żylne.
Postawienie prawidłowej diagnozy zespołu kręgowo-podstawnego trwa statystycznie 4,5 roku. Do postawienia diagnozy potrzeba zazwyczaj wizyt u sześciu specjalistów różnych specjalności. Odbywa się to przez wykluczenie innych możliwych chorób.
Do zobaczenia (przeczytania w Nowym Roku)!